Aaviksoo: Vabadussõja võidusammas peab saama töökindel

Tšehhid uurivad võidusamba nurgaliiste.

FOTO: Peeter Langovits

Kaitseminister Jaak Aaviksoo andis täna korralduse koostada 9. juuliks ammendav ülevaade kõikidest Vabadussõja võidusambaga seoses üles kerkinud küsimustest ja probleemidest koos kavaga nende kõrvaldamiseks.


Kaitseministeerium tellis möödunud sügisel Tallinna Tehnikaülikoolilt kõikide Vabadussõja võidusammast puudutavate võimalike tehniliste riskide kaardistamiseks põhjaliku ekspertiisi, mis valmib käesoleva aasta augustis.

Arvestades monumendi nurgaliistuga juhtunut, pidas kaitseminister hädavajalikuks veel enne TTÜ lõpliku aruande valmimist koostada vaheülevaade ja tegevuskava Vabadussõja võidusambaga seonduvate küsimuste lahendamiseks.

Koostatav ülevaade peab muuhulgas kaardistama kõik Vabadussõja võidusamba juures seni ilmnenud ja ilmneda võivad ehituslikud vead, pakkuma välja lahendusvariandid ning ajagraafiku nende lahendamiseks. Selle koostab võidusamba projektijuht, ministeeriumi asekantsler Martin Hurt. Kokkuvõte valmib 9. juuliks ning avalikustatakse kaitseministeeriumi kodulehel.

Aaviksoo sõnul on Vabadussõja võidusammas riigi esindusväljakule riigikogu otsusel ja valitsuses kinnitatud võidutöö põhjal püstitatud monument Vabadussõja võidu ja vabaduse eest võidelnute mälestuseks ning see tuleb vastavalt ka teostada. «Keegi ei saa sallida Vabadussõja võidusamba juures ilmnenud piinlikke ehitusvigu – need peavad saama töökindla lahenduse, mis samas tagaks esialgse autoriidee teostuse,» lausus minister.

Hurda sõnul on laiem avalikkus mõistnud Vabadussõja võidusamba tähtsust ning soovib eelkõige, et tekkinud ehituslikud probleemid lahendataks. «Ka monumendiga põhjalikult tutvunud Tallinna Tehnikaülikooli eksperdid leiavad, et Vabadussõja võidusamba juures tekkinud ehitusvead pole fundamentaalsed, vaid õige oskusteabe juures täiesti lahendatavad,» lisas Hurt.
 

Tagasi üles