Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tallinnas avati hinnalise väljapanekuga eramuuseum

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Vaade näitusesaalile, kus on üle 700 ordenit ja aumärki üle maailma. | FOTO: Mihkel Maripuu

Reedel avati Tallinna vanalinnas Kuninga tänaval Tallinna Rüütliordude Muuseum, mille väljapanekusse kuulub enam kui 700 hinnalist ordenit ja aumärki üle maailma.

Teemantidega kaetud Briti impeeriumi orden, mille hind võib ulatuda miljonitesse eurodesse. | FOTO: Mihkel Maripuu

Tegemist on Põhja-Euroopa suurima faleristikakoguga, mis sisaldab mitme tuntud ordu ja vennaskonna ordeneid. Esindatud on nii Burgundias asutatud Kuldvillaku ordu, Inglise kuninga asutatud Sukapaela ordu, Dannebrogi, Malta ja Preisimaa Musta Kotka ordu aumärgid, samuti Prantsuse Auleegioni ning Venemaa, Ida-Aasia ja Aafrika autasud. Esindatud on ka Eesti riiklikud teenetemärgid ning Läti ja Leedu ordenid.

Poola Valge Kotka ordu rist, mille Poola viimane kuningas kinkis Katariina Suurele. | FOTO: Mihkel Maripuu

«Ilmselt on tegemist mitte ainult Tallinna, vaid kogu Eesti kõige suuremat varandust sisaldava keldriga,» möönis muuseumi ajalookonsultant Kristjan Kaljusaar. Sest kulla ja teemantidega pole aumärkide juures kokku hoitud ja nii mõnegi hind on sadu tuhandeid, kui mitte miljoneid eurosid. Sageli paneb vääriskivide hinnale kõvasti juurde aumärkide ajalugu ehk see, kellele need omal ajal kuulunud on.

Ajaloolise kurioosumina on väljapanekus Soome Valgeroosi ordeni haakristidega ehitud kett. «Valgeroosi ordeni asutas 1919. aastal Carl Gustaf Mannerheim, kes oli tollal riigihoidja. See pidi olema leppimise sümbol pärast kodusõda ja seda anti inimestele hoolimata sellest, kummal poolel keegi oli võidelnud. Mannerheim aga on soomlastele nii oluline, et päikeserist oli ordeni juures kasutusel ka pärast seda, kui Saksa natsid olid sellest oma märgi teinud,» rääkis Kaljusaar.

Soome Valgeroosi ordenil olid kuni 1963. aastani leppimist sümboliseerivad päikeseristid. | FOTO: Mihkel Maripuu

Svastika kadus ketilt alles 1963. aastal. Siis olevat vaja olnud autasustada sellega tollast Prantsusmaa presidenti Charles de Gaulle’i. Kuna talle ei saanud haakristiga ordenit anda, siis tehtigi sellele uus kujundus.

Muuseum ja selle aumärkide kollektsioon kuuluvad ekspedeerimiettevõttele WETT Eesti OÜ, mille juhatuse liikme ja kollektsionääri Valery Glushchuki soov oli rajada Põhjamaade suurim faleristikakogu just Tallinna. «Tallinna vanalinn kui paljude muuseumis esindatud ordude kaasaegne sobib suurepäraselt hinnalise faleristikakogu hoiu- ja esitluspaigaks,» leidis Glushchuk.

Tagasi üles