«Pealtnägija»: Tallinn ei halda vanalinna kinnisvara äriloogikast lähtudes

Tallinn, Eesti, 07.07.2016 Väike-Karja tänav. Jalakäijad, vanalinn, tänav. FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES

FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Mõnes Tallinna magusamas punktis ei halda linn oma vara lähtudes äriloogikast, järeldas ETV saade «Pealtnägija» kinnisvaranõustajate ja juristide hinnangule tuginedes.

Tallinna linna kinnisvaraportfell on massiivne ja väga mitmekesine, ainuüksi kesklinna piirkonnas on välja üüritud 300 väga erinevat äripinda. Lausa 90 protsenti kesklinna eelarvest tuleb kesklinna vanema Taavi Puki sõnul linnavara ja -rajatiste rendist, aga tulu saaks olla «Pealtnägijat» konsulteerinud spetsialistide sõnul suurem.

Kesklinna vanema asetäitja Jüri Lump ütles, et sellest arusaamiseks tuleks minna tagasi taasiseseisvumisjärgsesse kinnisvaraäri aega, mil selgus, et linnal on Vanalinnas väga palju vara, kuid raha selle kordategemiseks ei ole - mitu aastat kestnud aruteludes jõuti sinnani, et objektid pandi konkursile, leiti erategijad, kes saavad pikaks ajaks need majad enda kasutusse ja teevad vastutasuks majad korda.

Hea näide on endine riigikogu liige keskerakondlane Arvo Haug, kes sõlmis 1994. aastal 99-aastase üürilepingu kogu Lai 26 maja peale. Haug investeeris hoone korrastamisse tänasesse vääringusse ümber arvutatuna 135 000 eurot ja maksab maja eest üüri mitme hinnakirja järgi: esimese korrusel äripindade eest 10 eurot ruutmeetrist, teisel ja kolmandal korterite eest 2,68 eurot ruutmeetrist, mis on vanalinnas pehmelt öeldes soodne.

Loe pikemalt ERRi uudisteportaalist.

Tagasi üles