Jõulukuused saavad taas tuleskulptuurideks

Jõulukuuskede kogumiskoht kesklinnas Pärnu maantee viadukti kõrval.

FOTO: Mihkel Maripuu

Lähiajal põletatakse mitmes Tallinna linnaosas pidulikult ära kokku kogutud jõulukuused.

Pühapäeval, 21. jaanuaril toimub traditsiooniline tuleskulptuuride etendus ja süüdatakse suur kuuselõke Lasnamäel. Laupäeval, 27. jaanuaril kell 18 toimub valgusfestival kultuurikeskuse Kaja kõrval asuval staadionil (E. Vilde 120). Kesklinna ja Kristiine linnaosa korraldavad ühise jõulukuuskede põletamise etenduse nimega Talvetuli pühapäeval, 28. jaanuaril, teatas linnavalitsuse pressiteenistus.

Lasnamäe linnaosa valitsus korraldab suurejoonilise vanadest jõulukuuskedest tuleskulptuuride etenduse pühapäeval, 21. jaanuaril algusega kell 18 Paevälja lagendikul aadressil Narva mnt 150/90. Lisaks süüdatakse Lasnamäelt kogutud jõulupuudest suur kuuselõke.

«Teid ootavad väge täis trummarid ja valgus-show, soojendavad tantsud ja lummav tuleskulptuuride etendus,» ütles Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva. Üritus on kõigile huvilistele tasuta, ürituse toimumiskohale saab tulla bussidega nr 12, 29, 60, 63 ja 65 (peatus Paevälja).

Mustamäe XV valgusfestivali ehivad rahvusmustritest inspireeritud tuleskulptuurid, suur kuuselõke, tuletantsijad, trummi-show jne.

Kesklinna ja Kristiine jõulukuuskedest süttib pühapäeva, 28. jaanuari õhtul kell 18 Suur- ja Väike-Ameerika tänava vahelisel lastestaadionil superministeeriumi taga Talvetuli.

«Uhked tuleskulptuurid valmistatakse kesklinnas ja Kristiine linnaosas kogutud vanadest jõulukuuskedest,» ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet. «Pidu on tasuta ja kogu perele ning lisaks silmale pakub see midagi ka kuulmis- ja maitsmismeelele.»

Pealkirja «Talvetuli» kandvaks sündmuseks rajatakse kompositsioon, mis viitab nii Eesti Vabariigi 100. aastapäevale kui ka mõlema linnaosa jaoks olulisele südame kujundile. Tuleskulptuuride ettevalmistamisel saab MTÜ Valgusfestival abi kaitseliitlastelt.

Tänavusele kuuskede põletamise riitusele paneb tulise punkti Põhja-Tallinn 17. veebruaril kell 15 Kalarannas – ühtlasi tähistatakse üritusega kollase maakoera aasta algust. Linnaosa inimeste toodud kuuskedest valmistatud suur tuleskulptuur ja lõke süüdatakse kell 18. Pidu saab alguse juba kell 15 koera-aasta teemalise töötoa ja mininäitusega, telgis tegutseb šamaan. Korraldajad soovitavad sündmusele tulla jalgsi või ühistranspordiga – kohale toob buss nr 73, sissepääs Kalaturu-poolsest väravast.

Viimastel aastatel on Tallinnas linnaelanikelt pühade lõppedes kogutud peaaegu 10 000 jõulukuuske. Tuleskulptuurideks toodud jõulupuid on nii palju, et tänavu saab lisaks silmailule nendest ka sooja.

«Rohelise linnana soovime jäätmetega aina tõhusamalt ümber käia. Nii jõuab osa kuuskedest tänavu elektri ja soojana taas linlaste kodudesse,» selgitas abilinnapea Züleyxa Izmailova. Jõulukuused purustatakse koos haljastusraiest tulnud jääkidega hakkemasinas. Pilootprojekti on kaasatud Lasnamäe ja Mustamäe, kust kogutakse kokku umbes 5000 jõulukuuske.

Kuuskede toasoojaks põletamine ei pruugi olla ainus kasutusvariant – hakkemasinast läbi lastud kuuskedest saab teha hakkepuitu, mis leiab kasutust terviseradadel – tänavu katsetab seda esimeste hulgas Nõmme linnaosa.

Loe ka neid

Tagasi üles