Lasnamäel avatakse moodulhoones süstlavahetuspunkt

Kasutatud süstlad.

FOTO: Mihkel Maripuu

Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja Lasnamäe linnaosavalitsuse täna hommikul toimunud kohtumisel lepiti kokku, et TAI rajab kahjude vähendamise keskuse Sõjamäe asumisse, kuhu paigaldatakse selleks ajutine moodulhoone.

Konkreetse krundi valimisega linnaosavalitsus ja TAI veel töötavad, pidades läbirääkimisi maavaldajatega. Krundi valiku kriteeriumiteks on, et vahetus läheduses ei oleks lasteasutusi või eluhooneid, samas peab olema tagatud ligipääs nii autoga, jalgsi kui ka ühistranspordiga, teatas TAI pressiesindaja.

TAIs tehtud riskianalüüs näitas, et Lasnamäel elab või liigub kolmandik Tallinna süstivatest narkomaanidest ehk hinnanguliselt 1800 süstijat. 18 protsenti narkosüütegudest või süütegudest, mille panid toime narkootikumide korduvtarvitajad, leidis aset Lasnamäe linnaosas.

Riskianalüüsis leiti, et kõige problemaatilisemad on Lasnamäel Seli ja Pae asum. Loodav ajutine kahjude vähendamise keskus Sõjamäe asumis jääb nende vahele ja katab piirkonna vajadused.

Kahjude vähendamise keskus pakub tegevusi, mis on suunatud narkootikumide tarvitamisega kaasnevate riskide vähendamisele nii sõltlastele, nende lähedastele kui ka kõigile kodanikele – vahetatakse kasutatud süstlaid puhaste vastu ja hoitakse sellega ära kasutatud süstalde tänavatele sattumise; nõustatakse sõltlasi ja nende lähedasi toimetuleku ja ravivõimaluste suhtes ja motiveeritakse narkootikumidest loobuma, õpetatakse kasutama üledoosi puhul elupäästvat ravimit naloksoon jm.

Kahjude vähendamise keskuse peamine eesmärk on vähendada vere kaudu levivate nakkushaiguste levikut. Sellel aastal on juba leitud 13 uut HIV-nakatunut, neist kuus Tallinnas. 2017. aastal registreeriti Eestis kokku 219 uut HIV-juhtu, neist 94 Tallinnas. Rahvusvahelised uuringud toovad välja (99 linnas tehtud analüüs), et linnades, kus pakutakse süstlavahetusteenuseid, väheneb HIVi nakatumine 19 protsendi võrra aastas. Samas linnades, kus teenust ei ole, tõuseb see kaheksa protsenti aastas.

Samuti näitavad uuringud, et kahjude vähendamise keskustes käivad narkootikumide tarvitajad on viis korda rohkem nõus vastu võtma abi ning minema ravile kui need, kes kahjude vähendamise keskusi ei kasuta. Seega aitavad need keskused narkoprobleemi nii piirkonnas kui ka ühiskonnas tervikuna leevendada.

Loe ka neid

Tagasi üles