Galerii: Tallinna ühes vanemas koolimajas eesti keelt enam ei kuule

Maja ees seisva auruveduri poolest tuntud kunagises transpordikoolis käivad ehitustööd ja sügisest saab avab seal uksed uus kool. Tõsi küll, eesti keelt selles koolis ei kuule.

Tallinnas Balti jaama lähistel, raudtee ääres seisev paekivist koolimaja on üks pealinna vanemaid. 1900. aastal ehitatud neo-gooti stiilis majas on olnud sõjakool, seal on õppinud sajad tulevased vedurijuhid, 1926 kuni 1937 tegutses seal Tallinna Prantsuse Lütseum. Sellest sügisest on majas taas kuulda prantsuse keelt, sest sinna kolib Euroopa Kool, mis avab ka eraldi prantsuse keele sektsiooni.

Kunagi Türi-Virtsu vahel sõitnud Škoda tehases tehtud vedur jääb paigale, kuigi esialgu oli plaan see Haapsalu raudteemuuseumile anda.

FOTO: Tairo Lutter

Koolihoone üheks sümboliks on peahoone ees seisev, kunagi Türi-Virtsu liinil sõitnud auruvedur, mille kool soovis anda Haapsalu raudteemuuseumile, kuid muinsuskaitse vastuseisu tõttu jäi see ära. «Me tahtsime sellest loobuda, sest muidu jääb transpordikooli maine alles, aga nüüd oleme sellega ära harjunud ja see jääb paika,» rääkis Euroopa Kooli haldusjuht Sven Laats. Muinsuskaitse nõudeid tuli järgida ka sisetöödel, sest kaitse all on nii peatrepp kui ka neo-gooti stiilis laed.

Kuigi koolimaja asub vahetult tiheda liiklusega raudtee ääres, siis Laatsi kinnitusel müraprobleemi pole. «Ma olen siin päevad läbi kohal olnud ja tänapäeva rongid sõidavad nii vaikselt,» rääkis ta.

Neo-gooti stiilis lagi oli kaetud arvukate värvikihtidega, restaureerimise ajal selgus, et originaalvärv on olnud sinine.

FOTO: Tairo Lutter

Raudtee ja koolimaja vahele tuleb haldusjuhi sõnul läbipaistev tara. «See oli Eesti Raudtee nõue, et vältida graffitit,» selgitas Laats. Aia ja mänguväljaku vahele tuleb haljastus.

Põhjalikult renoveeritavasse koolimajja tuleb 40 klassi ning 1975. aastal ehitatud tiiba rajatakse lasteaed.

Tallinna Euroopa Kool kolib uude majja tänavu 1. septembril ning nüüd on koolis kohti senise 200 asemel 600 õpilasele. Seni tegutses Euroopa Kool Ülemiste linnakus.

Loe ka neid

Tagasi üles