Linnavõim kehtestab velotaksodele karmid reeglid

Velotaksod vanalinnas.

FOTO: Erik Prozes

Tallinna linnavalitsus saatis täna volikokku kinnitamiseks määruse eelnõu, mis sätestab kindlad reeglid nii velotaksode, lõbusõidurongide kui loomveokitega tasulisele sõitjateveole.

Kesklinna vanema Vladimir Sveti sõnul puudutab määrus kõige rohkem just velotaksode juhte. Tema sõnul kehtestab määrus kolm olulist reeglite gruppi, mis hakkavad määruse jõustumisel kehtima kõikide Tallinnas sõitvate velotaksode suhtes.

Esiteks viiakse sisse teenindajakaardi nõue. See tähendab, et igaüks, kes veab velotaksoga Tallinnas inimesi, peab endale hankima teenindajakaardi, mille saamiseks on kolm tingimust. «Esiteks peab velotaksojuht olema täisealine. Teiseks peab tal olema ükskõik millise mootorsõiduki juhtimise õigus. Ja kolmandaks peab tal olema hea maine. Selle eelnõu mõttes tähendab hea maine seda, et inimesel ei ole kehtivaid karistusi joobes sõidukijuhtimise, lubatud sõidukiiruse ületamise või illegaalse sõitjateveo korraldamise eest,» selgitas Svet.

Eraldi nõuded kehtestatakse ka velotaksojuhtide sõiduvahenditele. «Esiteks ei tohi nende püsinimivõimsus ületada 0,25 kilovatti ja nende suurim lubatud laius on 1,25 meetrit. Muidugi peavad neil olema suunatuled, signaalkellad, pidurid ja turvarihmad,» loetles Kesklinna vanem. Samuti on keelatud ilma vastava kooskõlastuseta lisada velotaksodena kasutatavatele sõidukitele täiendavaid heli- ja valgustusseadmeid.

Määrus sätestab ka velotakso juhi kohustused. «Nendest olulisimad on kohustus omada klientide teenindamiseks piisavalt vahetusraha, kohustus sõita sihtkohta sõitja soovitud teed mööda, välja arvatud juhul kui tegemist on jalakäijate alaga. Me räägime eeskätt vanalinna jalakäijate alast. Ta peab teavitama sõitjat teenuse hindadest ja ütlema sõidu umbkaudse hinna, peab järgima liiklusseaduse nõudeid ja andma sõitjale teenuse eest tasumisel kviitungi,» rääkis Svet.

Tema sõnul loodab linn nende piirangutega, mille järgimist hakkab kontrollima munitsipaalpolitsei, korrastada kogu velotaksoäri. Samuti tehakse selle määrusega selgemaks ka loomveokeid ja lõbusõiduronge puudutavad reeglid. «Loodame, et linnavolikogu jõuab selle eelnõu menetlemisega ühele poole veel enne seda, kui suvi algab,» ütles Svet.

Tagasi üles