Pühapäeval toimub taas Nõmme Roheliste Väravate Tänav

Nõmme Roheliste Väravate Tänav 2017. aastal.

FOTO: Enn Veerpalu

Juba üheksandat korda toimuv Nõmme kogukonnaüritus Roheliste Väravate Tänav leiab tänavu aset pühapäeval, 27. mail Seljaku tänava ja selle lähiümbruse kandis. Lisaks avatud hoovidele, kodukohvikutele ja garaažimüükidele toimuvad kontserdid, töötoad ning ajaloo- ja looduseloengud.

Nõmme kevade tähtsündmust korraldava MTÜ Ühendus Loov Nõmme juhatuse liikme ja Roheliste Väravate Tänava ühe eestvedaja Ülle Mitti sõnul on seekordne korraldus eelmistest veidi erinev.

«Otsustasime minna tagasi oma algse mõtte juurde ning lasta särada meie inimestel, nende tegevustel ja aktiivsusel. Seekord loobusime kesksest lavast ning esinejad on suunatud avatud hoovidesse, et tutvustada külalistele meie kodukandi mõnusaid, kauneid ja rohelisi aedasid,» ütles Mitt.

Ürituse eesmärk on olnud algusest peale panna naabreid rohkem omavahel suhtlema, üksteist tundma ning koos oma kodukohast hoolima. Samuti on sündmus suurepäraseks võimaluseks tutvustada teistele Tallinna ja lähipiirkonna inimestele Nõmme rohelust, kaunist miljööd ning siinseid toredaid inimesi. Seekord haarab kogukonnapidu Seljaku tänava ning selle lähiümbruse ehk Läänekaare, Pidu, A. Kitzbergi, Harku ja Hiiu-Suurtüki tänava rahva. Avatud on ligi 30 hoovi, kus leidub põnevat nii käsitöö-, tehnika- kui ka aiandushuvilistele ning hea muusika ja toidu austajaile. Lisaks on vastavalt tavadele avatud suur tänavaturg.

Nõusoleku hoovikohvikutes akustilise kavaga üles astuda on andnud näiteks muusik ja luuletaja Henry Laks,  mitmekülgselt andekas muusik ning live-elektroonika artist Argo Vals ja Von Glehni Teatri Improtrupp Ehatäht. Samuti on mitmete kohalike kollektiivide esinemisi: juhendaja Kaie Külaseppa eestvedamisel esineb kell 11.30 Hiiu staadionil Bel Canto Lastelaulustuudio ja kell 13.30 Alhambra Tantsutrupp. Kell 12 toimub jalgpalli näidistreening lastele ning kell algusega 13 on võimalik teha tuur Nõmme Kalju esindusruumides.

Põnevust on oodata kodulähedast harrastustegevust ergutavalt Nõmme hobipäevalt, mille kontsert- ja tegevustelk Seljaku ja A. Kitzbergi nurgal saab olema täis mõnusat muusikat ja tantsu. Saab kuulata, vaadata ja nautida, aga ka ise pillimängu ja tantsusamme proovida. Kaasa teevad Nõmme Noortemaja huviringid, Kaie Segeri Tantsustuudio, Nõmme Folgiring, rahvatantsurühm Tantsusarvikud, koorijuht Raul Talmar, Tsirkusestuudio Folie jne. Aset leiavad tasuta tantsu-, pilli- ja muusikatunnid pealtvaatajaile. Samuti toimuvad ajaloo- ja loodushuvilistele huvitavad loengud: Tõnu Ploompuu kell 12 algav loeng kannab nime „Elu surnuaial», Kadi Alatalu räägib kell 13 Glehni pargist ja Nikolai von Glehnist ning Epp ja Riin Alatalu teevad algusega kell 13 jalutuskäigu mööda Harku tänavat, rääkides sealsetest elanikest ja majadest.

Torni 21 hoovis annab soovijatele suhtenõu pereterapeut Kärt Kase ning müügil on ka tema uus raamat «Kuidas hoida armastust?», Harku 65B avab uksed kohviku Augusti Pidu, mida peavad augustikuus sündinud lapsed, ning Harku 58 pakutakse nostalgilisi, praktilisi ja vähempraktilisi esemeid alates kübaratest, barettidest, uhutud pesust ja kingadest kuni lauanõudeni ning seda kõike EV 100 erinevatest kümnenditest.

Lisaks on avatud lasteala, oma tegevust tutvustavad Kaitseliidu Männiku Malevkond ja Naiskodukaitse, arborist Heiki Hanso ning traditsiooniliselt on kohal rahvusvahelise naismootorratturite organisatsiooni WIMA Estonia heategevuslik Moto-Muttide puhvet koos oma sõpradega Eesti vanamootorrattaklubist Unic-Moto. Sealtsamast Pidu ja Läänekaare tänava nurgal on ka tsikliparkla.

Päev täis põnevaid ettevõtmisi algab kell 10 ning lõppeb kell 16. Täpse ajakava leiab nii Loov Nõmme kodulehelt kui ka Roheliste Väravate Tänava Facebooki lehelt. Esmakordselt on planeeritud ka avalik jätkupidu-õhtutrall Hiiu Lounge«s pühapäeva õhtul algusega kell 19, kus tuju teevad Heinz ja Lõõtsapoisid.

«Loodame taas korraldada kõik koos nii oma kogukonna inimestele kui ka kaugemalt tulnutele ühe mõnusa päeva ja soovime, et meie traditsioon jätkuks. Seoses sellega on kõik nõmmekad teretulnud Loov Nõmmega ühendust võtma teemal, kus järgmine Roheliste Väravate Tänav võiks aset leida või avaldada üldse oma mõtteid ning ettepanekuid,» lisas Ülle Mitt.

Mugavaim liikumisviis Nõmme Roheliste Väravate üritusel on jalgsi või jalgrattaga. Teistest linnaosadest ühistranspordiga saabujatele on väljumise peatuseks Pidu (buss number 10), Hiiu Jaam (buss number 33). Autodega tulijatel on mugavaim võimalus parkida oma masin Vääna tänava ja Pärnu maantee nurgas asuvasse parklasse või Nõmme keskuse parklatesse ja jalutada mööda ajaloolise Peeter Suure Merekindluse kindlusraudteed otse peole.

Roheliste Väravate Tänava projekti toetab kohaliku omaalgatuse programm, Nõmme LOV ja vabatahtlikud. Ürituse algataja ja korraldaja on MTÜ Loov Nõmme, kelle aktiivsete liikmete eesmärgiks on algatada ja inspireerida tegevusi, mis muudaksid inimesi osavõtlikumaks oma elukeskkonna suhtes, ärgitaks loovat mõtlemist ja edendaks kogukonna elu. Aastatega üritusest saanud nõmmekate ja teiste tallinlaste seas populaarne kogupereüritus, mida oodatakse ka sel aastal külastama tuhandeid inimesi.

Eelnevalt on Roheliste väravate tänav toimunud Õie pargis, Vabaduse parkmetsas, Vana-Mustamäe tänaval, Serva tänaval, Nõmme turu lähistel ja Kalda tänaval. Igal korral on sündmusesse kaasatud ka toimumiskoha lähedusse jäävate tänavate elanikud.

Loe ka neid

Tagasi üles