Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Lasnamäe elanikud ei taha vanadest rõduklaasidest loobuda

Vaata videot!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Lasnamäel, Kihnu 6 elamus on 27 rõdu juba renoveeritud ning ülejäänuteni jõutakse lähiajal. | FOTO: Toomas Huik

Korteriühistud põrkavad elamute renoveerimisel elanike vastuseisule, sest nood ei taha vanadest ja sobimatutest  rõduklaasidest loobuda.

Lasnamäel, Kihnu 6 elamus on 27 rõdu juba renoveeritud ning ülejäänuteni jõutakse lähiajal. | FOTO: Toomas Huik
Lasnamäel, Kihnu 6 elamus on 27 rõdu juba renoveeritud ning ülejäänuteni jõutakse lähiajal. | FOTO: Toomas Huik


Lasnamäe Kihnu tänava korteriomanik pole rahul sellega, et maja fassaadi rekonstrueerimise tõttu on ta sunnitud vanad rõduklaasid koos raamidega maha võtma. «Ma ei saa aru, miks valiti just selline projekt. Lasnamäel remonditakse ju paljude majade fassaade nii, et rõdude juures midagi ei muudeta.,» kurtis ta.

Korteriühistu juhi sõnul aga võeti vastav otsus vastu ühistu üldkoosolekul. «2010. aastal toimunud üldkoosolekul otsustati kasutada rõdude juures ilma raamideta klaase. Sellega seoses peavad elanikud vanad klaasid rõdudelt maha võtma,» rääkis ühistu esimees Ljudmila. Ta kinnitas, et projekteerimistingimused saadi linnavalitsusest. «Kõik on linna tasandil kooskõlastatud. Me tellisime projekti ja peame seda järgima. 27 rõdu on juba klaasitud, praegu tegeleme ülejäänutega.»

Elanike tahtmatus vanu rõduklaase maha võtta oli korteriühistule üllatuseks. «Need korteriomanikud, kelle rõdude remont on juba tehtud, täitsid oma kohustusi vastu vaidlemata. Tasapisi võtavad ka teised vanu rõduklaase- ja raame maha. Aga see, et mõni hakkab vastu, ei ole ühistu probleem. Renoveerimisotsus tehti üldkoosolekul ja linnavalitsuses kinnitatud projekti me eirata ei saa,» märkis Ljudmila.

«See pole naljaasi. Vanade rõduklaaside mahavõtmisest keeldujaid karistatakse. Esimene trahv on 62 eurot. Kui kahe nädala pärast pole midagi muutunud, siis trahvisumma kahekordistub. Elanikud teavad seda,» lisas ta.

Aga kui korteriomaniku tahtmised ühistu omadest erinevad, siis ei takista keegi tal projektile mitte vastavate rõduklaaside tellimist. Rõdude klaasimisega tegelevad ettevõtted tellijatelt projekte ei nõua. «Klient ütleb tavaliselt, mitmes osas peavad rõduklaasid olema. Arutech majade projekte ei kontrolli, selle eest vastutab tellija,» ütles Arutech Parimad Aknad OÜ sekretär Jekaterina Kraav.

«Hiljuti hakkasime pakkuma ilma raamideta rõduklaase. Sageli paluvad inimesed meie esindajal kohale minna ja tahavad tellida samasuguseid rõduklaase, nagu naabritel. Seda, et rõduklaasid oleksid ühesugused, kontrollitakse praegu igas majas,» rääkis Kraav.

Ka Diff Tallinn OÜ ei kontrolli rõduklaase paigaldades elamute projekte, kuid soovitab tellijatel siiski projektiga arvestada. «Meie firma pakub kolme klaasimisvarianti, sealhulgas nii raamidega kui raamideta klaasid. Me teeme seda, mida klient tellib, kuid alati soovitame neil jälgida maja projekti,» rääkis Diff Tallinn OÜ müügimänedžer Ljudmila Molohhova.

Lasnamäe linnaosavanema asetäitja Jaanus Riibe rõhutas, et ilma ehitusloata rõdude-lodžade klaasimise puhul on tegemist seaduserikkumisega, täpsemalt omavolilise ehitamisega. «Korteriühistu on kohustatud elamu fassaadi renoveerimise käigus likvideerima omavoliliselt klaasitud rõdude-lodžade aknad,» kinnitas Riibe. Tõrksate korteriomanike taltsutamiseks tuleb tema sõnul pöörduda linnaosavalitsuse poole, kes saadab vajadusel materjalid linnaplaneerimise ameti ehituskontrolli osakonda. Ehituskontroll kutsub korteriomaniku välja, teeb ettekirjutuse omavolilise ehitise likvideerimiseks ning vajadusel määrab sunniraha.

Tagasi üles